Ájurvéda léčí (nemoci) předně bylinami a úpravou životasprávy, obzláště stravy. Jedno bez druhého není úplné a nelze očekávat efekt. Životasopráva, dieta, léčba se určuje podle individuálních podmínek, individuální konstituce, současné, vrozené, síle trávení, podstaty-příčiny nemoci apod. Některé příklady rozdílných jídelníčků harmonizujících indiviuální konstituce - metabolické typy (tři základní, ze sedmi možných), jsou v odkazech níže.
Narozdíl od Tradiční Čínské Medicíny která z Ájurvédy historicky vznikala zůstala Ájurvéda nejemon medicínou kvantitativní, jako TCM, ale je také medicínou kvalitativní - tj. nepoužívá léčebné metody a prostředky jako například byliny, těžké masné vývary, zvířecí části apod., které mohou mít negativní vliv na mysl a vědomí a tvořit tak zárodky nových budoucích onemocnění (špatné karmy). Vždy má alternativu a je tak z celkového hlediska více harmonizující co se i léčení psychické stránky týče. Uzdravení mysli, harmonizace smyslů a fyzického těla je jeden z cílů ajurvédského přístupu.
Takovéto dotazníky pomohou určit jak na tom jste momentálně, vrozená konstituce může být však překryta současnou nerovnováhou. RS způsobuje zvýšení prvku Váty. Proto lze očekávat projevy jako: suchá kůže, úzkosti, raní třesy, deprese, zácpa, nepravidelné trávení, špatná termoregulace, pocit nestability, únava, hypersenzitivita apod. Chemické léky mění tyto projevy. Například kortikoidy zadržují vodu v těle (káfa +).