DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 07.01.2022 13:50:57 

Roztroušená skleróza a Ájurvéda - informace

EWAC2009

 

EWAC2009 - Světový a Evropský Ajurvédský Kongres v Baden-Badenu

 

V říjnu 2009 jsem s kamarády z jógy (JDZ) navštívil Ajurvédský kongres v Baden-Badenu - http://www.ayurveda-hautnah.com/index_files/Page800.html

  Po úvodním slově Indického ministra zdravotnictví Mr. Gandhiselvana a Mrs. Jalajy - sektretářkou AYUSH Department- odboru pro Ajurvédu a přírodní medicíny na ministerstvu zdravotnictví následovaly přednášky předních ajurvédských doktorů, hlavní hvězdy Dr. Vasanta Lada a dalších - Dr. Vinod Verma, Dr. Tambe, Vidja Mishra a dalších - http://www.ayurveda-hautnah.com/index_files/Page1098.html Přednášku zde měl i český Dr. Frej.


 


Ajurvédská "legenda" Doktor Vasant Lad při ukázce pulzní diagnostiky (www.ayurveda.com)


RS
 


  V mnoha přednáškách byla zmíněna RS jako chorobam, kterou se ajurvéda zabývá. Odpověď na dotaz na pana Dr. Lada na příčiny RS, byla že se jedná o slabé JatarAgni - trávení, ale i DhatuAgni - slabý metabolismus na úrovni tkání. Začíná podrážděním prvků VP a končí toxíny ve všech třech dóšách - VKP. Pro Káfovitou příčinu RS doporučuje, vedle léčby Kapalabháti Pránájámu - jógové dýchání kovářskými měchy - 1000x - 2x denně - (prý to zabere 10 minut :o)). Pro VP eresku dýchání Anuloma Viloma - neboli Nádí Šódhana Pránájáma - střídání nosních dírek - nádech levá (počítat do 3) - zádrž (3) - výdech pravá (6) - nádech pravá (3) - výdech levá (6) - nádech levá (3) atd. - 10 minut 2x denně. takovéto dýchání harmonizuje prvou a levou hemisféru mozku a koordinaci vnitřních orgánů a žláz s vnitřní sekrecí.
Výstava AYUSH Department - odboru indického min. zdravotnictví pro ajurvédu a další metody